fbpx

Wszystko, co musisz wiedzieć o #Hot16Challenge2

#Hot16Challenge2 to wyzwanie, które w ostatnich kilku tygodniach zawładnęło przestrzenią social media w Polsce. Czym właściwie jest i na czym polega Hot16Challenge? Jak do raperskiego wyzwania załapały się postacie niezwiązane ze sceną muzyczną? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te i wszystkie inne nurtujące cię pytania dotyczące #Hot16Challenge.

Skąd wzięło się Hot16Challenge?

Na początku zapoznajmy się z genezą samego wyzwania, którego pierwsza edycja odbyła się w roku 2014 z inicjatywy rapera Karola „Solara” Poziemskiego. Była to odpowiedź raperskiego świata na popularne w tamtym okresie Ice Bucket Challenge. Zadanie było proste: nominowany artysta miał dokładnie 72 godziny, od momentu otrzymania nominacji, na nagranie 16-wersowej zwrotki i nominowanie kolejnych osób. Tematyka tekstów była dowolna, podobnie jak bit, na który raperzy nawijali zwrotki. Solar swoim nagraniem wciągnął do gry 4 kolejnych raperów: Flinta, Wujka Samo Zło, Białasa oraz Dioxa.

Należy zaznaczyć, że pierwsza edycja Hot16Challenge nieco różniła się od drugiej, której wirusowe rozprzestrzenianie obserwujemy obecnie w polskich social mediach. Przede wszystkim gorąca 16 zainicjowana przez Solara w 2014 roku nie promowała żadnej akcji charytatywnej, a była jedynie formą zabawy dedykowaną artystom reprezentującym jeden gatunek muzyczny. W praktyce oznaczało to, że w pierwszej edycji wzięli udział tylko artyści reprezentujący polską scenę hip-hop. Łącznie było to ponad 200 raperów i raperek, którzy przyłączyli się do zabawy zainicjowanej przez Solara. Swoje zwrotki nawinęły takie postacie m.in. jak: Tede, Łona, Abradab czy Ten Typ Mes. Zdarzali się również artyści, którzy pomimo nominacji odmawiali wzięcia udziału, tak było w przypadku Rycha „Peji” oraz W.E.N.Y. Nie wpłynęło to jednak na spadek popularności wyzwania Hot16Challenge, które w 2014 roku było jednym z najpopularniejszych # pojawiających się na polskich social mediach.

Solar rzuca nowe wyzwanie, czyli #Hot16Challenge2

Druga edycja wyzwania rozpoczęła się pod koniec kwietnia 2020 roku, ponownie z inicjatywy Solara. Raper podczas charytatywnego stream zapowiedział, że jeśli uda się uzbierać 16 tysięcy złotych na podaną przez niego zbiórkę, to ponownie rozpocznie nitkę gorącej 16. Widzów oglądających relacje live nie trzeba było długo prosić, ponieważ cel finansowy osiągnęli w zaledwie 2 godziny. Solar dotrzymał danego słowa i 28 kwietnia opublikował swoje #Hot16Challenge2, ponownie nominując do zabawy Białasa, ale również raperów z teraźniejszej topki, czyli Taco Hemingwaya, Bedoesa i Matę. Nie zabrakło również zagranicznej nominacji dla amerykańskiego piosenkarza i twórcy tekstów Mike’a Posnera. Jednocześnie Solar podkreślił, że cała akcja ma na celu promocję zbiórki na pomoc dla polskich medyków w walce z COVID-19. Zabawa zaczęła się na nowo, a celem było uzbieranie okrągłego miliona złotych.

Gra zaczyna się na nowo

Wszyscy nominowani (poza artystą zagranicznym) odpowiedzieli na wyzwanie Solara, jednak tylko Taco Hemingway zmieścił się w regulaminowym czasie 72 godzin. Przyznać trzeba, że nominacje Solara były bardzo trafione, ze względu na różnorodność stylów reprezentowanych przez wskazanych artystów, jak również ich sporą popularność, która skutecznie pchnęła akcję wyżej. Każdy z artystów wciągnął do zabawy kolejnych twórców i od tego momentu #Hol16Challenge2 zaczęło rozprzestrzeniać się wirusowo.

Ciekawe nominacje zaprezentował Filip Szcześniak, znany jako Taco Hemingway, który nie tylko nominował duet Taconafide, do którego sam należy, ale również legendę polskiego internetu, czyli Klocucha. Jego charakterystyczny, infantylny styl wysławiania się, częste nawiązania do początków internetu, gier komputerowych i telewizyjnych show z lat 90., w połączeniu z prześmiewczym wydźwiękiem całej twórczości Klocucha, składają się na jego fenomen. Jego gorąca 16 spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem, a nominacje powędrowały do postaci zgodnych ze stylówką materiałów twórcy, czyli: Norbiego, Rafała Brzozowskiego i Ojca Mateusza.

Raper Białas poza wsparciem zbiórki dla medyków, w swojej szesnastce ponownie przypomniał o akcji #MuremZaBonusem, w której od lat czynnie pomaga. Chodzi o skazanie rapera Bonusa RPK, który w lipcu 2018 roku usłyszał wyrok 5 lat pozbawienia wolności za domniemany handel narkotykami. Cały materiał dowodowy, na podstawie którego skazano Bonusa pozostawiał wiele do życzenia: opierał się na zeznaniach tzw. małego świadka oraz fragmentach twórczości samego rapera. Koledzy z branży napisali petycję do prezydenta RP o ułaskawienie Bonusa RPK, pod którą zebrano ponad 100 tysięcy podpisów. Całą akcję nagłaśniano wykorzystując #MuremZaBonusem, a sam Białas zapowiedział, że cały dochód z jego kolejnej płyty przeznaczony zostanie na pomoc Bonusowi RPK oraz jego rodzinie.

Bedoes, który również należał do  pierwszej 5  nominowanej przez Solara, podobnie jak Białas i Mata nie zmieścił się w ramach czasowych wyzwania. Powodem tego poślizgu były zawirowania z miejscem publikacji szesnastki Bedoesa, który chciał nadać akcji międzynarodowego rozgłosu poprzez publikacje swojego #Hot16Challenge2 na amerykańskim kanale YouTube. Jednak zrezygnował z tej opcji, ponieważ właściciele kanału zażądali sumy 7,5 tysiąca dolarów za publikację. Bedoes odpuścił, stwierdzając że woli te pieniądze przelać na zbiórkę, którą promuje całe wyzwanie.

Krzysztof Gonciarz i #Brzydka16Challenge

Szybkie tempo rozprzestrzeniania się wyzwania 16 wersów sprawiło, że kwestią czasu był moment, kiedy do gry poza raperami i muzykami dołączą youtuberzy. Jednym z pierwszych nominowanych youtuberów był Krzysztof Gonicarz, czyli jeden z topowych vlogerów pod względem jakości materiałów, który od lat prowadzi również kanał komediowy „Zapytaj Beczkę. Gonciarz znany z ponadprzeciętnego wyczucia stylu i smaku, dobrze znał wyraźny od lat zgrzyt na styku środowiska raperów i youtuberów. Raperzy w większości negatywnie wypowiadają się na temat twórców internetowych, którzy wykorzystując swoją popularność coraz częściej rozpoczynają kariery muzyczne. Zręcznym podsumowaniem tego zjawiska może być to popularne w ostatnich latach zdanie: 

„Śpieszmy się kochać youtuberów, tak szybko zostają raperami."

Gonciarz, chcąc uniknąć zapraszania youtuberów na cudze podwórko, postanowił swoją nominacją dać początek innej, youtubowej, nitce wyzwania, którą nazwał #Brzydka16Challenge. Cel i zasady były te same, jednak zmieniona nazwa miała na celu uniknięcie niepotrzebnego mieszania się środowisk. Solar, jako inicjator całego przedsięwzięcia pochwalił Gonciarza za jego pomysł, zaznaczając tym samym, że finalnie i tak najważniejsza jest promocja zbiórki.

Prześmiewczy charakter filmu Gonciarza nie spodobał się twórcom, którzy wywodzą się z YouTube, a obecnie zajmują się tylko karierą raperską. Taką postacią jest choćby wymieniony przez Krzysztofa Gonciarza YoungMulti, który już dobre kilka lat temu całkowicie odciął się od YouTube i rozwija się jako obiecujący raper, nagrywając wspólne tracki z takimi raperami jak Żabson czy nawet legendą hip hopu Rychem Peją.

Pomysł Gonciarza, pomimo że całkiem trafiony, nie przyjął się tak, jak tego oczekiwał. O ile początkowo youtuberzy wrzucali swoje szesnastki z #Brzydka16Challenge, tak chwilę później pojawił się zgrzyt, gdy jakiś twórca miał nominację zarówno w brzydkiej, jak i gorącej 16. Po jakimś czasie sam Gonciarz nagrał drugą 16, już pod #Hot16Challenge2 zaczynając ją od słów:

„Próbowałem to zrobić po swojemu, ale chcecie, żebym się zbłaźnił.”

Środowisko youtuberów szybko odnalazło się w wyzwaniu, skutecznie promując inicjatywę pomocy dla polskich medyków. Swoje gorące 16 zaprezentowali m.in.: Friz wraz z Ekipą, trio AbstrachujeTV, GargamelVlog, Kamerzysta, Gimper, Z Dvpy, WiP Bros oraz ReZigiusz, a grono twórców biorących udział w wyzwaniu codziennie się powiększa. Zainteresowanie jest tak duże, że kilku twórców nagrało swoje tracki bez nominacji, tak np. Karolek czy Wojtek Gola.

"Zaśpiewam piosenkę, umiem śpiewać piosenki (...)"

Udział Youtuberów to dopiero początek nieprzewidzianego odłamu wyzwania #Hot16Challenge2. Po pierwszych nominacjach akcja szybko zaczęła nabierać rozpędu, poza youtuberami do zabawy dołączali również muzycy i artyści, których twórczość niewiele ma wspólnego z rapem. Doskonale, w swoim stylu, poradził sobie Dawid Podsiadło nominowany przez raperski duet Taconafide. Świetną 16 zaprezentowała również nominowana przez Dawida, Monika Brodka. W wyzwaniu wzięli również udział m.in.: Katarzyna Nosowska, Mrozu, Kayah, Majka Jeżowska, Agnieszka Chylińska, Beata Kozidrak, JIMEK, Natalia Kukulska, Daria Zawiałow oraz wielu innych.

Z czasem do wyzwania zaczęły dołączać inne postacie ze świata kultury i nauki. Jednym z pierwszych dużych zaskoczeń był profesor Marcin Matczak, czyli ojciec rapera Maty. Jego gorąca 16 została świetnie przyjęta, nie tylko za podjęcie samego wyzwania, ale również za świetny tekst oddający współczesne niepokoje i rozczarowania wielu Polaków. Profesor Matczak do kolejnych szesnastek nominował równie ciekawe postacie, czyli: Zbigniewa Hołdysa, Andrzeja Seweryna, Tomasza Lisa oraz … Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara.

Tak właśnie ruszyła lawina popularności #Hot16Challenge2, której pomysłodawca Solar nie przewidział nawet swoich najśmielszych marzeniach. Do wyzwania dołączali dziennikarze, aktorzy, postacie ze świata biznesu, telewizji, a z czasem również politycy.

Od Solara do Andrzeja Dudy​

Jednak nawet wraz z pojawianiem się coraz większej liczby osób spoza kręgu rapu, którzy mierzyli się z #Hot16Challenge2, nikt nie podejrzewał że na nominację odpowie prezydent RP. Andrzej Duda do wyzwania zaproszony został przez rapera Zeusa, który podobnie jak wszyscy widzowie Hot16, nie spodziewał się, że prezydent przyjmie wyzwanie. A jednak przyjął i zaprezentował utwór, który łagodnie określano mianem „grafomańskiego bełkotu”. Tekst Nie pytają cię o imię, walczą z ostrym cieniem mgły” szybko stał się internetowym memem, a na samego prezydenta wylało się wiadro hejtu.

Pomijając poziom realizacji gorącej 16 Andrzeja Dudy, była ona nie nie miejscu również z innej, dużo bardziej istotnej przyczyny. Chodzi mianowicie o samo kuriozum sytuacji, kiedy prezydent kraju bierze udział w promocji zbiórki na medyków, na których zbierane są fundusze, bo rząd nie dał ich wystarczająco dużo. Nadal echem odbijają się podarowane TVP 2 miliardy złotych, samowolny wydruk kart wyborczych czy też zakup felernych masek zakupionych po znajomości. Nie chcę wdawać się w polityczną dyskusję, jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że udział prezydenta Dudy w promowaniu zbiórki społecznej na rzecz służby zdrowia jest trochę nie na miejscu. Prawdopodobnie PRowcy prezydenta zachęcili go do udziału, w celu ocieplenia wizerunku, podobnie jak rzecz miała się z TikTokiem, jednak #Hot16Challenge2 w wykonaniu Andrzeja Dudy to prędzej strzał w kolano.

Głos w tej sprawie zabrał również wspomniany wcześniej raper Zeus, który zaprosił prezydenta do zabawy. Raper w swoim krótkim wystąpieniu wspomina również o tym, że czuje ze strony władzy ignorancję aktualnych niepokojów i problemów Polaków. W swojej gorącej 16 Zeus z wielką energią i bardzo zręcznie zarymował o sprawach, które obecnie siedzą w głowach wielu Polaków. Na koniec nominował prezydenta Dudę, a ten zdając się w ogóle nie słyszeć przekazu Zeusa wziął udział w wyzwaniu, nie odnosząc się nijak do samej treści wersów rapera.

Świetnym przykładem polityka, który dobrze poradził sobie z #Hot16Challenge2 jest prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Znany z otwartego sprzeciwiania się decyzją władzy państwa, samorządowiec w swoim pozytywnym stylu zaprezentował 16 wersów na bicie wrocławskiego rapera L.U.C.

PODSUMOWANIE

Wyzwanie #Hot16Challenge2 nie obyło się bez kontrowersji. Jedną z nich była wspomniana wyżej 16 prezydenta Andrzeja Dudy, który poza wymienionymi wyżej zarzutami, krytykowany był również za wykorzystanie inicjatywy jako części kampanii wyborczej. Z nagonką spotkał się również inny polityk, czyli znanym z kontrowersyjności Janusz Korwin-Mikke, którego oskarżono o nawoływanie do przemocy względem osób o poglądach lewicowych. W sprawie podjęte zostały nawet kroki prawne, które poczynili posłowie lewicy Maciej Kopiec i Hanna Gil-Piątek. Negatywne komentarze nie ominęły również niektórych raperów, którzy posądzani byli o bagatelizowanie pandemii i promowanie nieodpowiedzialnych postaw. Chodziło przede wszystkich o fakt nagrywania w studio, bagatelizowanie liczby zachorowań, a w niektórych przypadkach wręcz negowanie przez raperów istnienia wirusa COVID-19. Jednak niezależnie od kontrowersji, cała akcja ma mimo wszystko wydźwięk pozytywny, a zróżnicowanie biorących w niej udział osób, nawet odebranych negatywnie, i tak zwiększał jej zasięg.

Na dzień 19 maja 2020 roku zbiórka #Hot16Challenge2 została udostępniona ponad 19 tysięcy razy, liczba wpłat przekroczyła 78 tysięcy, a łącznie opiewają one na sumę ponad 2,7 miliona złotych. Niezależnie od tego jaki poziom wykonania reprezentowali i reprezentować będą twórcy, którzy brali lub dopiero wezmą udział w wyzwaniu 16 wersów – zarówno cel, jak i forma promocji akcji, zasługuje na pełne uznanie. Sukces #Hot16Challenge2 porównać można do zbiórki na Ostatnią Puszkę Prezydenta Pawła Adamowicza, kiedy to w wyniku społecznej mobilizacji udało się zebrać niemal 16 milionów złotych.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Add Your Heading Text Here

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

WCIĄŻ GŁODNY WIEDZY?

Będziesz dostawać od nas paczki praktycznej wiedzy, o tym co robić żeby twoje działania w social mediach zwiększały liczbę klientów. Na dokładkę dorzucimy też trochę soczystych przykładów jak w przestrzeni digitalnej radzą sobie inni gracze.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Dowiedz się więcej z naszej Polityki prywatności.